Wyposażenie myśliwego zależy w dużej mierze od rodzaju polowania, warunków terenowych i preferencji osobistych. Oto lista podstawowego wyposażenia, które często jest potrzebne każdemu myśliwemu:

 1. Broń myśliwska: W zależności od typu polowania i preferencji osobistych, broń myśliwska może obejmować strzelby gładkolufowe, sztucery lub karabiny myśliwskie. Ważne jest, aby broń była odpowiednio dobrana do polowanych gatunków zwierząt i terenu.
 2. Amunicja: Należy zawsze nosić odpowiednią amunicję dobranej do rodzaju broni i zwierzyny. Amunicja powinna być przechowywana w bezpieczny sposób, z dala od źródeł ognia i wilgoci.
 3. Odzież myśliwska: Wygodna, trwała i funkcjonalna odzież myśliwska zapewni komfort w różnych warunkach atmosferycznych. W skład zestawu odzieży mogą wchodzić kurtka i spodnie z membraną wodoodporną, kamizelka, czapka, rękawice oraz buty myśliwskie.
 4. Akcesoria myśliwskie:
  • Lornetka: Ułatwia obserwację zwierzyny na większe odległości.
  • Nóż myśliwski: Przydatny do rozczłonkowywania i obróbki upolowanych zwierząt.
  • Plecak: Służy do przenoszenia niezbędnego wyposażenia, prowiantu oraz trofeów.
  • Latarka: Wskazana zwłaszcza podczas polowań wieczornych lub nocnych.
  • Mapa, kompas lub GPS: Ułatwiają orientację w terenie, szczególnie w nieznanych obszarach.
  • Apteczka pierwszej pomocy: Zawierająca podstawowe środki opatrunkowe i leki ratujące życie.
  • Kaganiec lub smycz dla psa myśliwskiego: Jeśli polowanie odbywa się z udziałem psów, konieczne może być posiadanie kagańca lub smyczy.
 5. Ochrona słuchu i wzroku: Słuchawki ochronne chronią uszy przed hałasem strzałów, natomiast okulary ochronne zapewniają bezpieczeństwo oczom przed odłamkami i innymi niebezpieczeństwami.
 6. Radiostacja lub telefon komórkowy: Służą do komunikacji z innymi myśliwymi w trakcie polowania oraz w razie potrzeby kontaktu z służbami ratunkowymi.
 7. Wyposażenie do pielęgnacji broni: W tym środki czyszczące, smarujące i konserwujące, aby utrzymać broń w odpowiednim stanie technicznym.

Wybór odpowiedniego wyposażenia zależy również od indywidualnych preferencji i doświadczenia myśliwego, dlatego warto dostosować je do własnych potrzeb i warunków, w jakich przewiduje się polowanie. Przy zakupie sprzętu warto kierować się również jakością i trwałością, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo podczas polowania.