Psy myśliwskie są nieodłącznymi towarzyszami myśliwych od wieków. Są one specjalnie hodowane i szkolone do współpracy z ludźmi podczas polowań. Rasy psów myśliwskich różnią się między sobą ze względu na ich specjalizację łowiecką. Na przykład:

  1. Spaniele: Znane z pracy przy wodzie, spaniele są często używane podczas polowań na ptactwo wodne. Ich zadaniem jest odnajdywanie i wypłaszanie ptaków, a także ich przynoszenie po strzale.
  2. Braki: Te duże, silne psy są specjalistami w tropieniu zwierzyny. Zazwyczaj wykorzystywane podczas polowań na dziki i jelenie, braki potrafią tropić i utrzymywać ślad przez długi czas.
  3. Jamniki: Ze względu na swoją niską sylwetkę i mocny instynkt tropienia, jamniki są często używane do polowań na zwierzynę naziemną, taką jak zające i kuny.
  4. Pointerzy: Te energiczne psy są znane z tego, że wskazują swojemu właścicielowi miejsce, gdzie znajduje się zwierzyna. Są niezwykle przydatne podczas polowań na ptactwo.
  5. Setery: Setery są specjalistami w polowaniu na ptactwo, zwłaszcza na kuraki i bażanty. Ich naturalny instynkt i elegancja czynią je popularnymi psami myśliwskimi.

Te psy są często nie tylko partnerami myśliwych w polowaniach, ale także stałymi członkami rodzin, co pokazuje ich wszechstronność i zdolność do pracy zarówno na polu, jak i w domu.